ביטוח חיים ומשכנתא

תביעות בשל סירוב חברת הביטוח לשלם את יתרת המשכנתא במקרה מות הרוכש.

ביטוח משכנתא נערך על ידי חברות הביטוח או הבנקים עצמם כדי להבטיח שבמקרה מוות של רוכש הנכס, תכסה הפוליסה את ייתרת התשלומים שנותרו לשלם לבנק בגין הרכישה.

פעמים רבות ביטוחים שכאלה נערכים כאשר חברת הביטוח אינה בודקת כהלכה או כלל את עברו הביטוחי של רוכש הנכס ומחתימה אותו על ביטוח המשכנתא. זאת היא עושה, מבלי שהרוכש מודע להשלכות העתידיות העלולות להגרם לבני משפחתו, לאחר מותו, כאשר חברת הביטוח תעשה כל מאמץ כדי להתנער מחובותיה על פי הפוליסה. במקרים כאלה תולה חברת הביטוח את סירובה בשלל סיבות ומחדלים שאותן היא מייחסת לרוכש הביטוח ובפועל אינה משלמת את יתרת המשכנתא כחובתה.

כתוצאה מכך, עומדים בני המשפחה, לאחר מות יקירם בפני שוקת שבורה, שכעליהם להתמודד בעת ההיא לא רק עם צערם, אלא אם הנטל הכבד של מימון הלוואת המשכנתא היקרה, מבלי להתחשב כלל ביכולותיהם הכלכליות.

במקרים שכאלה, פעמים רבות, מסוגל עורך הדין לסייע לבני המשפחה, על ידי בדיקה קפדנית ומקצועית של חוזה הביטוח שנערך בין הרוכש לבין חברת הביטוח, לרבות המסמכים עליהם הוא חתם בעת רכישת הביטוח, לפני מותו.

פעמים רבות מדי, מתברר שדחיית תביעת הביטוח על ידי המבטחים או הבנק, נעשתה שלא כדין, בין אם בטעות ובין אם במכוון.

כאשר מצליח עורך הדין להוכיח טעויות אלה, הקערה נהפכת על פיה, וחברת הביטוח נאלצת לחזור בה מסירובה לשלם.

משרדנו מיומן ובקי בהגשת תביעות שכאלה במסגרת ניהול תיקי ביטוח בהם אנו עוסקים ורשמנו לעצמנו הצלחות משמעותיות בתביעות מסוג זה.

לאחרונה טיפלנו במקרה של אדם אשר רכש עם אשתו דירה ולשם כך נטלו הלוואת משכנתא שהוצעה להם על ידי הבנק. בעת שחתמו על הסכם הביטוח היתה האישה בריאה. כעבור זמן פנתה לבני הזוג אחת מחברות הביטוח בהצעה להמיר את הביטוח שנעשה באמצעות הבנק, בביטוח כדאי יותר אותו הציעה החברה. בני הזוג הסכימו. בעת ההיא כבר סבלה האישה ממחלה ממארת. סופו של יום ולאחר שנים מספר, נפטרה האישה.

חברת הביטוח טענה כי כיוון שהתברר לה בדיעבד כי האישה היתה חולה אך לא דיווחה על כך במועד עריכת הביטוח, הרי היא מסרבת לשלם לבנק את ייתרת ההלוואה. לא הועילה לאלמן טענתו כי בעת שהועבר הביטוח מן הבנק לחברת הביטוח, לא נשאלה המנוחה כל שאלה אודות מצבה הבריאותי ולא נתבקשה כלל לעדכן האם חלו בו שינויים.

לאחר שהאלמן המיואש פנה למשרדנו, בקשנו מחברת הביטוח לקבל את תמלול השיחות אשר הוכיחו כי טענתו של האלמן אכן נכונה. גם בכך לא היה כדי לשכנע את חברת הביטוח לשלם את ייתרת המשכנתא ורק לאחר שהגשנו תביעה כנגד סוכן הביטוח שהחתים המנוחה וכנגד חברת הביטוח אשר פעלה בניגוד לחובתה, אולצה חברת הביטוח לשלם את מלוא המשכנתא לרבות כל ההוצאות שנגרמו לתובע.

מקרה נוסף בו נחלנו הצלחה היה כאשר אלמנה שבעלה נפטר בשל סרטן עור כשהיה כבן 60, פנתה אלינו חסרת אונים, בשל סירובה של חברת הביטוח לשאת בתשלומי המשכנתא, כהתחייבותה בפוליסה שנרכשה על ידי האלמנה ובעלה, באמצעות נציג הבנק.

עילת הדחייה של חברת הביטוח היתה כאילו המנוח הסתיר את עובדת היותו חולה במחלות כרוניות שונות, סכרת, לחץ דם ועוד. זאת על אף שברור היה למבטחת שמותו לא נגרם בשל אף אחת מן המחלות הכרוניות בהן חלה.

אנו טענו בבית המשפט כי כיוון שאין קשר סיבתי בין מחלותיו הקודמות של המנוח לבין מותו ממחלת הסרטן, אין כל סיבה שחברת הביטוח לא תשלם את המוטל עליה על פי ההסכם.

חברת הביטוח לא אמרה נואש, וטענה בפני בית המשפט שדין התביעה להדחות משום שהמנוח פעל מתוך כוונת מרמה. אנו השבנו שנציג מטעם הבנק, שאינו בקי בתחום הביטוח, החתים את המנוח על מסמכי הביטוח תוך כדי החתימה על מסמכי המשכנתא הרבים.

הצלחנו להוכיח לבית המשפט שנציג הבנק לא יידע כלל את המנוח בדבר חשיבות המידע שהוא מוסר אודות מחלותיו הכרוניות ומשום כך, השתכנע בית המשפט כי גם אם לא מסר המנוח את כל המידע, בוודאי לא פעל מתוך כוונת מרמה.

לכן, קבע בית המשפט שעל חברת הביטוח לשלם את מלוא חוב המשכנתא שנותר ופסקה בנוסף לאלמנה את הוצאות המשפט.
טלפון: 072-2215060
בוגרת LLB במשפטים משנת 2012, מאוניברסיטת בר אילן. התמחתה בפרקליטות ירושלים האזרחית. הוסמכה כחברה בלשכת עוה"ד משנת 2013. הצטרפה למשרד החל משנת 2015.

תמר הולצמן

עורכת דין

טלפון: 072-2215060
סיימה תואר ראשון במשפטים LLB, בהצטיינות, במרכז הבינתחומי. בוגרת תואר ראשון במדעי החברה – פסיכולוגיה. מתכנתת מחשבים בוגרת בהצטיינות של מכללת סיוון. בעלת ניסיון רב בתביעות רבות ומורכבות בתחום נזקי הגוף, רשלנות רפואית וביטוח. משתתפת בהשתלמויות רבות בתחומי רשלנות רפואית וביטוח. רואה בהצלחת הלקוח בקבלת פסק דיו צודק ובפיצוי הולם, כהצלחת המשרד.

אורנה ינובסקי

שותפה במשרד

טלפון: 072-2215060
בעל תואר LLB בהצטיינות מן הפקולטה למשפטים. עוזר הוראה של ד"ר בועז שנור בקורס "דיני נזיקין". בוגר השתלמויות רבות ברפואה למשפטנים באוניברסיטת ת"א והשתלמויות רבות בדיני נזיקין וביטוח של לשכת עורכי הדין.

תומר לינר

שותף במשרד